Ile zarabia kardiochirurg?

Ile zarabia kardiochirurg?

Po kilku latach kształcenia, i obronie pracy magisterskiej, studenci wstępują na rynek pracy z szerokimi perspektywami. Już w trakcie studiów wybierają specjalizację, która pokieruje ich na właściwe stanowisko.

Wybór specjalizacji jest duży i szeroki – zaczynając od chirurgii czy okulistyki, a skończywszy na neurologii i pediatrii. Spośród szeregu tych wszystkich kierunków wyróżnić można kardiologię, a co za tym idzie, kardiochirurgię. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na tej drugiej, bardziej zawiłej, specjalizacji.

Kim jest kardiochirurg?

Należy najpierw zacząć od tego kim jest oraz czym zajmuje się kardiochirurg. Sama nazwa, pochodząca z greki, jest pochodną wyrazu kardiolog – lekarza zajmującego się badaniem i leczeniem chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Z kolei kardiochirurg to specjalista operacyjny. W jego kompetencjach znajduje się przede wszystkim leczenie operacyjne problemów zdrowotnych zdiagnozowanych przez kardiologów. Dodatkowo, jeżeli sytuacja tego wymaga, kardiochirurg jest wzywany, by asystować chirurgom w trakcie operacji. Zatem jest to zawód, który wymaga stalowych nerwów i zimnej krwi.

Od czego zależą i jak wyglądają zarobki kardiochirurga?

Kardiochirurgia to jedno, natomiast zarobki to drugie. Gdy młodzi lekarze wchodzą na rynek pracy, to właśnie pieniądze są jedną z pierwszych rzeczy, które chodzą im po głowach. Zatem ile zarabia kardiochirurg? Wszystko jest zależne od pewnych, zmiennych czynników. Należy tutaj wymienić między innymi: stopień naukowy, doświadczenie, lokalizację oraz zapotrzebowanie. Każdy z tych aspektów ma wpływ na to, ile pieniędzy znajdzie się na koncie chirurga.

Przykładowo – lekarz, doktor medycyny kardiochirurg, który pracuje w szpitalu już kilka lat, zarabia stosunkowo więcej, niż świeżo upieczony student. W dodatku, jeżeli zapotrzebowanie na kardiochirurgów jest niewielkie, to tylko doświadczeni lekarze będą zdobywać wysokie pensje, a młodzi lekarze będą zmuszeni do szukania miejsca pracy w innym mieście.

Kolejnym, już osobnym, czynnikiem jest instytucja, w której się pracuje. Każda wypłata będzie wyglądała inaczej w zależności od tego, czy pracuje się w szpitalu publicznym czy prywatnej klinice. W przypadku publicznej służby zdrowia stawki są już ustalone z góry, natomiast w klinikach to lekarz sam ustala swoje ceny i to on ma kontrolę nad swoimi zarobkami.

Ile zarabia kardiochirurg?

Przeciętne wynagrodzenie dla kardiochirurga szacuje się na około 5000 złotych netto miesięcznie, co daje 60 000 złotych rocznie. Gdy w grę wejdą wyżej wspomniane czynniki z przewidzianej pensji może ubyć lub przybyć około tysiąca złotych. Im większe doświadczenie i stanowisko, tym więcej pieniędzy lekarz jest w stanie zdobyć, przy czym pensja startowa sama w sobie zachęca do podjęcia tego zawodu. W przypadku, gdy kardiochirurg wyjeżdża za granicę jego zarobki mogą się podwoić, zwłaszcza w krajach europejskich.

Kardiochirurgia to jeden z trudniejszych działów medycyny, ponieważ odpowiada za utrzymanie pacjenta przy życiu. To właśnie dzięki chirurgii naczyniowej ludzie mają szanse żyć dłużej, a przeszczepy serc przywracają możliwość dalszego korzystania z zasobów naszego świata. Jednym zdaniem – bez kardiochirurgów medycyna stałaby w miejscu, a populacja byłaby o wiele mniejsza, niż jest teraz.