Jak zmienić kolor fugi?

Jak zmienić kolor fugi? Czym wykonać malowanie i odświeżenie fug?

Zarówno na ścianach, jak i na podłogach, spoiny między płytkami są narażone na trwałe zabrudzenia i odkształcenia, nie mówiąc o pleśni, która może się tam pojawić z powodu resztkowej wilgoci. Zanieczyszczenia fug płytek na ścianach lub podłogach mogą mieć różne przyczyny.

W kuchni często stosuje się do czyszczenia i zmywania produkty czystości, które łączą się z tworzywem spoin, tworząc osady, które z czasem przekształcają się w ciemne plamy i trwałe zabrudzenia. W łazience dodatkowe niebezpieczeństwo zabrudzenia fug stanowi unosząca się para, która sprzyja rozwojowi różnych mikroorganizmów i powstawaniu zanieczyszczeń. A jeśli wilgoć nie zostanie usunięta, fugi stopniowo pokrywają się pleśnią. Wtedy fugi zamiast gustownie wypełniać przestrzeń miedzy płytkami i je zdobić, tracą swoje oryginalne walory estetyczne.

Renowacja i odświeżenie fug

Renowację fug należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia powierzchni fug, aby potem stosowane preparaty mogły zachować dobrą przyczepność i swoje właściwości technologiczne. Można to wykonać metodami domowymi, posługując się octem, wybielaczem, proszkiem do pieczenia lub cytryną. Takie odświeżenie fug polega na naniesieniu wymienionych preparatów na zanieczyszczoną spoinę, potem należy odczekać, żeby preparat mógł przeniknąć w konsystencję fugi, a następnie przemyć wszystko wilgotną szmatką. Dobrym środkiem do odświeżenia fug jest mieszanina octu z sodą. Można to zrobić również za pomocą specjalnie opracowanych preparatów. Należy jednak zaznaczyć, że wymagany czas i włożony w pracę wysiłek będą się różnić w zależności od stopnia zabrudzenia, sposobu czyszczenia spoin i rodzaju zastosowanych preparatów.

Malowanie fug i zmiana ich koloru

Teraz można się zastanowić – czym pomalować fugi? Jednak zanim przystąpisz do zmiany koloru fugi, musisz wybrać odpowiednią farbę. W tym celu można wykorzystać specjalny marker do malowania fug, którym można przywrócić spoinie kolor. Zaletą tego typu markerów jest fakt, że stosowany w nich preparat nie tylko pokrywa powierzchnię spoiny, ale wnika również w strukturę samej fugi. Stosując dobrej jakości marker, można uzyskać trwałe, zarówno kolorystycznie, jak również jakościowo pokrycie spoiny. Markery do pokrywania fug zasadniczo pokrywają jedynie powierzchnie w kolorze białym lub tworzą warstwę półprzezroczystą.

W przypadku, gdy w pomieszczeniu pragniemy zachować określony styl kolorystyczny, należy użyć specjalnej farby do fugi. Może to być farba w pojemniku i w tym przypadku proces malowania odbywa się za pomocą pędzelka lub farba w butelce z dozownikiem. Farba do fugi charakteryzuje się dużą trwałością zachowania kolorystyki, odpornością na wilgoć i odkształcenia, ponieważ w skład jej komponentów wchodzą związki polimerowe i specjalne spoiwa. Nie należy oczywiście zapominać, że gdyby fugi miały ubytki, to przed malowaniem musimy je uzupełnić.

Czasami prawdziwym wyzwaniem może być rozwiązanie problemu, jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy i jakich użyć preparatów. Do tego celu można wykorzystać specjalną farbę o ciemnym odcieniu z dozownikiem, który pozwala na dokładne pokrycie powierzchni fugi. Proces przyciemniania fug można również przeprowadzić za pomocą specjalnego renowatora. Produkowane są one w kolorach czarnych lub szarych, co pozwala zmienić kolor fugi na ciemniejszy. Preparaty te mają w swoim składzie odpowiednie komponenty pigmentowe i utrwalające, co gwarantuje trwałe i długookresowe zachowanie kolorystyki.