Kultura Australii

Kultura Australii oraz Aborygenów – tradycje i ciekawostki

Dość często pierwszą rzeczą, która pojawia się w głowie, myśląc o Australii, są kangury i misie koala, głęboka miłość do sportów, takich jak krykiet, rugby i tenis, lub całodzienne wylegiwanie się na złocistych plażach.

W rzeczywistości kultura australijska jest nieco bardziej wyrafinowana. Jasne, australijskie zwierzęta są urocze i ekscytujące dla międzynarodowych gości; Australijczycy też je kochają! Przyjrzyjmy się niektórym zwyczajom, faktom i kulturze Australii.

Kultura Australii – wartości i przekonania

Australia to kraj o bardzo otwartym sercu i umysłach. Istnieje tam wielki szacunek dla prawa, dla wolności jednostki i dla uczciwej gry. Podobnie jak w innych krajach, są tacy, którzy lekceważą prawo i próbują naruszyć wybory i wolność innych ludzi, ale ogólnie Australia jest bezpiecznym, wolnym krajem z czystym środowiskiem, swobodnym stylem życia i kulturą.

Równość kobiet i mężczyzn wciąż ewoluuje, jednak według standardów światowych Australia jest uważana za postępową. Małżeństwa homoseksualne zostały zalegalizowane w 2017 roku, Australijczycy stają w obronie tego, w co wierzą, generalnie bez potrzeby stosowania przemocy, a w większości Australijczycy są tolerancyjni, gościnni i uczynni.

W przeważającej części jest to kraj chrześcijański, a populacja Australii jest bardzo wielokulturowa. Praktykuje się tutaj większość religii świata, jest też mnóstwo kościołów, meczetów i świątyń.

Aborygeni – ważna część kultury Australii

Rdzenni Australijczycy są pierwszymi znanymi mieszkańcami kontynentu australijskiego i pobliskich wysp. Termin ten obejmuje zarówno mieszkańców wysp Cieśniny Torresa, jak i Aborygenów, którzy razem stanowią około 2,5% populacji Australii.

Ten ostatni termin jest zwykle używany w odniesieniu do osób mieszkających w Australii kontynentalnej, Tasmanii i niektórych innych sąsiednich wyspach. Mieszkańcy Cieśniny Torresa to rdzenni Australijczycy mieszkający na wyspach między Australią a Nową Gwineą. Naukowcy uznają, że rdzenni Australijczycy przybyli tu między 40 000 a 70 000 lat temu.

Ciekawostki o Australii

  • Nazwa Australia oznacza POŁUDNIE.
  • Australia to szósty kraj na świecie pod względem powierzchni.
  • Populacja Australii szacuje się na około 25 milionów.
  • Ze względu na duże rozmiary i odizolowanie od reszty świata Australia jest czasami nazywana kontynentem wyspiarskim.
  • Większość badaczy datuje przybycie ludzi do Australii na 40 000 do 50 000 lat temu, z możliwym okresem do 125 000 lat temu. Badania genetyczne potwierdzają datę przyjazdu około 44 000 lat temu.
  • Rdzennymi mieszkańcami Australii są australijscy Aborygeni i mieszkańcy wysp Cieśniny Torresa.

Tradycje i kultura w Australii

Australijczycy obchodzą wiele takich samych świąt, jakie obchodzone są w świecie zachodnim, ale także święta unikalne dla kultury Australii. Jednym z nich jest Anzac Day, święto upamiętniające Australijczyków, którzy zginęli na wojnach. Uroczystość składa się z weteranów maszerujących ulicami i ceremonii, które odbywają się przez cały dzień. „Anzac” oznacza korpus armii Australii i Nowej Zelandii i odbywa się 25 kwietnia. Innym popularnym świętem jest Dzień Australii, święto upamiętniające 26 stycznia 1788 r., Kiedy to Anglicy ogłosili Australię nową kolonią. Fajerwerki i zajęcia na świeżym powietrzu zamykają letnie wakacje w najprzyjemniejszy sposób.

Niektóre z najpopularniejszych potraw w Australii to owoce morza i duże porcje mięsa. Jednak tradycyjne australijskie potrawy obejmują Vegemite – czarną pastę do smarowania z ekstraktu drożdżowego i soli, którą regularnie smaruje się poranny tost, Pavola – popularny deser z owocowo-kremowym nadzieniem oraz placek mięsny.

W Australii najczęściej słucha się współczesnej muzyki pop. Jednak rdzenni australijscy artyści nadal praktykują tradycyjne style muzyczne, które czasami mogą łączyć się z europejskimi i współczesnymi interpretacjami. Niektóre tradycyjne formy muzyczne to Bunggul, Wangga i Kun-borrk, a instrumenty to didgeridoo lub clapsticks. Tradycyjna muzyka australijska istnieje od 40 000 lat.